SOLIDARNI Z AUTYSTYKAMI I ICH RODZINAMI

Nie hejtuj, próbuj zrozumieć…
31 marca 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, wg kalendarza to 2 kwietnia. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, mając na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
Osoby zmagające się z autyzmem narażone są na wykluczenie, dyskryminację i przemoc. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Na znak solidarności z AUTYSTYKAMI i ich rodzinami ubraliśmy się na niebiesko.
Obchody pozwoliły poznać, a jednocześnie uwrażliwić na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Była to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby.
Wcześniej odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Pomaluj mój świat… na niebiesko”. Wpłynęło 25 pięknych, twórczych prac plastycznych, w których dominującymi były barwy niebieskie i jakże ważne słowa, które mają moc: AKCEPTACJA, TOLERANCJA, EMPATIA, ZROZUMIENIE, SZACUNEK, ŻYCZLIWOŚĆ, POMOC.
Wszyscy otrzymali na pamiątkę dyplomy za uczestnictwo w zestawie z niebieskim balonem i nagrody „niespodzianki” dla najwyżej ocenionych prac plastycznych, ufundowane przez Radę Rodziców.
Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii dzieci z oddziałów przedszkolnych:
1. miejsce – Emilka Świątek
2. miejsce – Jagoda Jakubowska
3. miejsce – Natalia Duszczyk
W kategorii uczniów klas I – III:
1. miejsce – Dominika Duszczyk kl. I
2. miejsce – Mateusz Rosik kl. II
3. miejsce – Julian Szydłowski kl. III
W kategorii uczniów klas IV – VIII:
miejsce I „ex aequo” dla dwóch uczennic klasy VIII: Marii Jarzębskiej i Izy Kozłowskiej. Dwa wyróżnienia dla: Marty Duszczyk z kl. V i Bartka Piętki z kl. VI.
Serdeczne podziękowania dla uczennic z klasy VIII za pomoc w organizacji tego dnia, wszystkich artystów, którzy wzięli udział w konkursie i życzenia wielu sukcesów.
Tekst: Mariola Świętochowska
Moje serdeczne podziękowania dla p. Marioli, który zorganizowała tegoroczne szkolne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i pomaga wszystkim LEPIEJ ZROZUMIEĆ OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT.
Wszyscy rodzice otrzymali prezentacje, które mają pomóc uczyć DZIECI I MŁODZIEŻ, tak samo jak DOROSŁYCH, tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka. TOLERANCJI I SZACUNKU wobec wszystkich dzieci w szkole – tych zdrowych i tych z niepełnosprawnościami. Bez względu na płeć, wzrost, wagę, pochodzenie, narodowość, czy status społeczny.
NIE HEJTUJ, próbuj zrozumieć ❤
Dyrektor