Niezapomniany Dzień Dziecka

Niezapomniany Dzień Dziecka z udziałem Kawalera Orderu Uśmiechu Pana Marka Michalaka ❤
czyli… O tym, co jest w życiu ważne i o tym, co daje moc…
Cudowne spotkanie o poranku! Mieliśmy wielki zaszczyt i nie mniejszą przyjemność gościć w tym wyjątkowym dniu Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Rzecznika Praw Dziecka dwóch kadencji w latach 2008-2018, pedagoga, nauczyciela akademickiego, serdecznego Przyjaciela Dzieci i Młodzieży – Pana Marka Michalaka.
To właśnie spod Jego pióra wyszły „Opowieści o tym, co w życiu ważne” oraz „Opowieści o tym, co daje moc”. I to one były przedmiotem dzisiejszego wyjątkowego spotkania!
Pan Marek Michalak rozmawiał z przedszkolakami i młodszymi dziećmi szkoły podstawowej o tym, co jest w życiu ważne… O świecie wartości, które są dla nas drogowskazami na całe życie…
W spotkaniu wzięli udział zaproszeni Goście: Wójt Gminy Siennica Stanisław Duszczyk, Sekretarz Gminy Siennica Ksenia Wąsowska, Inspektor ds. oświaty Ewelina Kurowska i Przewodnicząca Rady Rodziców Patrycja Świątek. Nie zabrakło nauczycieli, rodziców, a nawet dziadków.
Nasz Gość przeczytał jedną ze swoich opowieści i rozpoczął poważną dyskusję z dziećmi o… życiu. Tej cudownej rozmowie, przysłuchiwaliśmy się prawie 2 godziny. Dzieci miały również mnóstwo pytań, które mogły zadać na każdy temat. Były zatem pytania o pasje, wenę, jak się pisze książki, o ulubionych autorów książek z dzieciństwa, autorytety, ale także o ulubiony sport, czy o
marzenia na przyszłość. Dzieci mogły z bliska zobaczyć prawdziwy Order Uśmiechu i posłuchać o tradycji i ceremonii jego wręczania.
Na uwagę zasługuje niesamowity kontakt, jaki nasz Gość nawiązał z dziećmi i cudowny klimat całego spotkania.
Były również autografy w zakupionych przez dzieci książkach, pamiątkowe selfie i mnóstwo radości ze spotkania! Pomysłodawcą spotkania była Pani pedagog Mariola Świętochowska, a odbyło się ono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Pan Wójt obdarował dzieciaki słodkościami, a Pani Dyrektor lodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
A oto relacja p. Marioli Świętochowskiej:
W czwartek 1 czerwca 2023 roku, gościliśmy w naszej szkole Pana Marka Michalaka – pedagoga, nauczyciela akademickiego, wieloletniego Rzecznika Praw Dziecka, Kawalera Orderu Uśmiechu, autora wyjątkowych książek pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne” z dedykacją dla Julki, Miłosza i wszystkich dzieci świata, żeby zawsze miały z kim porozmawiać na ważne i ciekawe tematy, a także „Opowieści o tym, co daje moc” z podziękowaniami i dedykacją dla czytelników.
To piękne i wartościowe książki (nie tylko dla dzieci) o sile uczuć i słów. Możemy znaleźć w niej odpowiedzi na nurtujące pytania i wyjaśnienie takich pojęć jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek, przyjaźń, godność, akceptacja…
W miłej i serdecznej atmosferze, jaką stworzył Pan Marek dyskutowaliśmy o tym, co dla dzieci jest najważniejsze. Autor zachęcał uczestników spotkania do czytania książek, szukania swoich zainteresowań i ciągłego dążenia do celu. Opowiadał o swojej pracy nad następną książką. Padały ciekawe i mądre pytania, jedne bardziej, inne mniej poważne. Była też okazja, aby z bliska zobaczyć prawdziwy Order Uśmiechu i poznać szczegóły ceremonii jego wręczania. Na zakończenie ustawiła się długa kolejka po autografy.
To niezwykłe spotkanie na zawsze pozostanie w naszej pamięci.