Królowa jesieni, czyli „Święto Dyni”

Dynia od kilkunastu lat uznawana za „Królową Jesieni” doczekała się w październiku swojego święta. Na jej cześć wszyscy przywdzialiśmy pomarańczowe barwy, a na lekcjach królowała tematyka dyniowych pyszności.
Największy polski festiwal kulinarny poświęcony dyni, odbywa się już od 17 lat we Wrocławiu, a główną areną wydarzeń jest wrocławski Ogród Botaniczny. Festiwal poświęcony jest zarówno samemu warzywu, jak również przetworom i daniom z dyni.
Święto Dyni w szkole, to taki kompromis między amerykańskim Halloween, a polskimi tradycjami. Coraz bardziej popularne staje się właśnie ono, a w przedszkolach i szkołach organizuje się różne atrakcje promujące to niezwykłe warzywo.
Organizatorem naszego Święta Dyni byli opiekunowie SU: Pani Weronika Kowalska i Pani Milena Majkrzak.
Czy wiesz, że…?
Dynia pochodzi z Ameryki Środkowej. W Polsce popularnie zwana była pod nazwą bania. Historia dyni sięga czasów starożytnych – słynny wódz, polityk i wielki smakosz Lukullus (117–56 r. p.n.e.) podawał na swoich ucztach dynię smażoną w miodzie. W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba – on sam zresztą odnotował w swoim pamiętniku dzień, w którym po raz pierwszy ujrzał to niezwykłe olbrzymie warzywo. Początkowo Europejczycy traktowali dynię jako egzotyczną ciekawostkę, jednak wkrótce odkryli jej zalety i już 100 lat później uprawiano ją w niemal wszystkich krajach naszego kontynentu. W Polsce szybko zdobyła popularność – pożywne i smaczne potrawy z dyni pojawiały się na wszystkich stołach.
Szczególnie zdrowa jest dynia o pomarańczowym miąższu – im kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej w nim witamin. Dynie zawierają ich stosunkowo dużo: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Zapobiega ona krzywicy u dzieci, wzmacnia wzrok, chroni przed nowotworami. Wraz z witaminą E wspaniale wpływa na cerę – utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i zwalcza niszczycielskie wolne rodniki. Dynia bogata jest również w białko, a pestki dyni to najbardziej przystępne źródło organicznego, łatwo przyswajalnego, cynku.