DZIEŃ PATRONA cz. 1

W tym roku mija 19 lat, od kiedy jesteśmy szkołą pod skrzydłami dzielnego Zawiszy Czarnego.
Był rok 2003, kiedy zapadła ta ważna dla nas decyzja – uchwałą Rady Gminy
w Siennicy nasza szkoła otrzymała imię dzielnego rycerza, uznawanego za średniowieczny wzór cnót i męstwa.
Wcześniej Dyrektor Tadeusz Gnoiński wraz z Radą Pedagogiczną, przedstawicielami Rady Rodziców i SU dokonali tego wyboru. Kandydatami do tego zaszczytnego miana byli również: Janusz Kusociński, polski lekkoatleta, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich,
a także Fryderyk Chopin, światowej sławy wybitny kompozytor ur. w Żelazowej Woli.
Za rok zatem wielka uroczystość – 20-lecie nadania imienia naszej szkole.
Z kolei w 2005 roku Rada Rodziców ufundowała SZTANDAR i od tego momentu, czyli od 17 lat, towarzyszy on nam na wszystkich ważnych uroczystościach, a zostać powołanym w jego skład, to największy szkolny zaszczyt.
Wreszcie trzecia data, którą trzeba znać – rok 1917, kiedy powstała nasza szkoła – najpierw zajęcia odbywały się w chłopskich izbach, Były to czasy powszechnego analfabetyzmu, biedy, licznych chorób, braku elektryczności. Olbrzymi wpływ na polepszenie warunków do nauki miał Franciszek Lorens, który został kierownikiem szkoły. Po dwu latach wspólnych wysiłków i zabiegów z rodzicami, został zakupiony plac i cztero-izbowy dom drewniany. Dom ten przewieziono z sąsiedniej wsi i wyremontowano własnymi siłami. W ten sposób w roku 1927 szkoła w Żakowie mieściła się już we własnym budynku z boiskiem i ogródkiem.
Pan Franciszek był nauczycielem, kierownikiem szkoły, współtworzył także OSP
w Żakowie, której został naczelnikiem.
W czasie wojny walczył z okupantem. Szkołą w tym czasie kierowała jego żona Antonina, która największy nacisk kładła na umiłowanie Ojczyzny i wpajanie wartości patriotycznych.
26 maja 2017 r. obchodziliśmy 100-lecie naszej szkoły, a podczas tej uroczystości odsłonięta została tablica ku czci Małżonków.
Od 1950 roku szkoła mieściła się w zakupionym przez wieś Pałacu, a od 1999 w nowym budynku. Szkoła obchodzi zatem 105 lat.
Zgodnie z Programem Wychowawczo-Profilaktycznym, uczniowie naszej szkoły podzieleni są na trzy stany: Paziów, Giermków i Rycerzy na wzór samego Zawiszy Czarnego. Bohaterami pierwszej części uroczystości byli najstarsi PAZIOWIE, czyli uczniowie kl. 3 i 4, którzy przypomnieli postać Zawiszy Czarnego, Jego losy i zasługi. Odegrali słynną bitwę pod Grunwaldem, zaprezentowali taniec z mieczami, a powitali wszystkich średniowiecznym tańcem. Nie mogło też zabraknąć piosenki z dzieciństwa „Na górce tu w Żakowie, ogromna szkoła stoi. Zawiszy nosi imię, a w holu rycerz
w zbroi.”
Autorem tegorocznego wyjątkowego scenariusza była p. Edyta Prasuła, która wraz
z p. Anią Michalik zaprezentowała na scenie umiejętności swoich wychowanków.
Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje niesamowita oprawa muzyczna i tańce
w wykonaniu uczniów.
Punktem kulminacyjnym pierwszej części uroczystości było ślubowanie piątoklasistów na sztandar szkoły i przyjęcie ich do braci GIERMKÓW ZAWISZY CZARNEGO.