W Muzeum Powstania Warszawskiego i w Wedlu 🇵🇱

Głównym punktem wycieczki, w której uczestniczyli uczniowie klas 6-8 dn. 04 marca 2024 r. było wyjątkowe miejsce, które pomogło nam bliżej poznać i zrozumieć historię sprzed 80 lat. To interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego, które upamiętnia największą akcję zbrojną polskiego podziemia, a jednocześnie oddaje atmosferę powstańczego miasta. Pokazuje militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej.
Słuchaliśmy opowieści powstańców, przeszliśmy kanałami, aby zdać sobie sprawę, co mogli czuć przemieszczający się nimi żołnierze. Oglądaliśmy pamiątki z tego jakże dramatycznego czasu. Zobaczyliśmy z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Mogliśmy zrobić sobie zdjęcie z wierną repliką Liberatora B-24J. Wiemy, że z takich samolotów dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy. Wsłuchiwaliśmy się w brzmienie bijącego serca, które dobiegało z wewnątrz stalowego monumentu, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
——————
Coś dla ciała 🙂 Warsztaty Czekoladowe Wedla były niezwykle atrakcyjne, bo to nie tylko pyszna, słodka przygoda i kreatywne zajęcia, ale także opowieść, skąd bierze się czekolada? I okazja do poznania skrywanych przez nią tajemnic.
Usłyszeliśmy bardzo ciekawą historię o rodzinie Wedel, pierwszym sklepie przy ulicy Miodowej, w którym młody cukiernik z Berlina – Ernest Wedel sprzedawał czekoladę i karmel, no i o pierwszej w Polsce fabryce czekolady i marce Wedel. Każdy własnoręcznie udekorował torcik i skosztował specjału, jakim była gorąca czekolada. Na koniec wszyscy otrzymali smakowitą niespodziankę.
Tekst: Mariola Świętochowska
A ja serdecznie dziękuję Pani Marioli za organizację tego wyjątkowego wyjazdu. Młodzież wróciła bardzo zadowolona i pod wielkim wrażeniem Muzeum, a aspekt edukacyjny wspaniale uzupełnił ten rozrywkowy i artystyczny zarazem – warsztaty czekoladowe i słodkie przyjęcie w Wedlu. Podziękowania dla p. Ilony Misior-Zadrożnej i p. Ani Krusiewicz za opiekę nad uczniami.
Dyrektor