„Powstanie Warszawskie – Bitwa o Polskę”

7 marca 2024 roku wzięliśmy udział w pokazie historycznym zorganizowanym przez Grupę Rekonstrukcyjną Rekonstrukto. Pokaz przyciągnął uwagę wielu uczniów naszej szkoły zainteresowanych historią i bohaterami tamtych czasów. Kilka dni wcześniej kl. 6-8 z wielkim zainteresowaniem zwiedzały Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania, stąd pomysł na organizację takiego wydarzenia.
Podczas pokazu uczniowie usłyszeli opowieści na temat tragicznych wydarzeń – 63 dni chwały, cierpienia, walki o Polskę. Pozwoliło to im lepiej zrozumieć znaczenie Powstania Warszawskiego dla historii Polski. Wydarzenie to przypominało o bohaterskiej walce Polaków o niepodległość. Dzięki staraniom rekonstruktorów oraz zaangażowaniu i zaciekawieniu uczniów udało się oddać hołd bohaterom tamtych dni.
Grupa Rekonstrukto zadbała o to, aby jak najwierniej oddać realia tamtego okresu. Uczniowie mogli wcielić się w role powstańców oraz żołnierzy niemieckich i sanitariuszek, co jeszcze bardziej zainteresowało miłośników historii.