Szkolny Dzień Profilaktyki

18 maja odbył się już drugi w tym roku Szkolny Dzień Profilaktyki. Zaprosiliśmy gości z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie i wraz z panią pedagog Mariolą Świętochowską oraz panią psycholog Joanną Kunka, przygotowaliśmy szkolenia dla nauczycieli i rodziców, oraz 4 różne warsztaty dla naszych uczniów.
PRZEDSZKOLAKI: Po co nam emocje i jak je rozpoznać?
UCZNIOWIE kl. 1-3: Techniki uczenia się – jak trenować mózg?
UCZNIOWIE kl. 4-5: Współpraca drogą do sukcesu
UCZNIOWIE kl. 6-8: Alkohol, e-papierosy, papierosy, dopalacze i narkotyki – warsztat z zakresu profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych
RODZICE – prelekcja: Agresja dziecka – rola stawiania granic w procesie wychowawczym
Oto krótka relacja 🙂
Zajęcia z wykorzystaniem dramy na podstawie tekstu „Bajka o Ciepłym i Puchatym” dla dzieci z przedszkola miały za celu zidentyfikować, nazwać emocje, opisać sytuacje w jakich nam towarzyszą, a w szczególności posłużyły wyrabianiu umiejętności radzenia sobie z nimi. Mali i duzi codziennie wyrażają emocje: mową, gestem, językiem ciała. Wiemy, że jedne z nich są przyjemne, inne takie nie są, o czym mogliśmy przekonać się dotykając Zimnego i Kolczastego. Spotkanie było okazją do lepszego poznania siebie, zaakceptowania własnej emocjonalności, zrozumienia zachowania innych. Świetnie się bawiliśmy, a każdemu towarzyszył serdeczny, życzliwy uśmiech 🙂
——————-
W klasach 1-3 zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne pod tytułem „Techniki uczenia się – czyli jak wytrenować mózg?”
Podczas zajęć omówiono jakie warunki najbardziej sprzyjają nauce oraz jak zadbać o to, aby nasz mózg mógł sprawnie pracować.
Uczniowie dowiedzieli się jakie są style uczenia, a także mieli szansę sprawdzić, który jest im najbliższy 🙂
Oczywiście nikt z nas nie jest w 100% wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem, dlatego mieliśmy możliwość przetestowania różnych technik związanych ze wszystkimi stylami.
W czasie spotkania był czas na rozmowy, na dyskusję, a przede wszystkim na zabawę! Pobudzaliśmy nasze głowy do intensywnego działania. Sprawdzaliśmy naszą kreatywność, pamięć, uwagę i koncentrację.
Dzięki różnorodnym technikom uczniowie mogli się przekonać o tym, że nauka może być świetną zabawą!
———————————
Warsztaty profilaktyczne w klasie IV i w klasie V miały na celu zapoznanie uczniów z zagadnieniem współpracy podczas realizacji wspólnych celów. Odpowiedzieliśmy sobie na szereg pytań: Czy samodzielna praca daje takie same rezultaty jak zespołowa? Co sprzyja dobrej współpracy? Jak wygląda praca w grupie? i wiele innych. Uczestnicy określili pozytywne strony współdziałania, a nawet przekonali się o tym w trakcie zadania drużynowego tj. wykonania plakatu ekologicznego: pt. „Daj Ziemi Odpocząć”. Podczas pracy uczniowie wchodzili w role grupowe i dowiedzieli się jak wiele zależy od każdego z nich, bo na sukces pracują WSZYSCY 🙂
——————
UCZNIOWIE kl. 6-8 wzięli z kolei udział w warsztatach „Alkohol, e-papierosy, papierosy, dopalacze i narkotyki – warsztat z zakresu profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych”
Dzień uważamy za bardzo udany! A uczniowie nie tylko dowiedzieli się wielu bardzo ciekawych rzeczy o sobie i świecie, ale również naprawdę dobrze się bawili!
Warsztaty prowadzone przez Polskie Centrum Profilaktyki sfinansowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Siennicy.
Tekst: Mariola Świętochowska, Joanna Kunka