Spotkanie z druhami OSP ŻAKÓW🚒

W dniu 17 kwietnia uczniowie klas 4-6 wraz ze swoimi wychowawczyniami, wyruszyli na spotkanie z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żakowie. Głównym celem tego spotkania było przybliżenie uczniom znaczenia oraz charakteru pracy strażaków, zapoznanie ich ze sprzętem i wyposażeniem wozów strażackich, a także promowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych.
Już sam moment wejścia na teren Straży Pożarnej wzbudził w uczniach ogromne zainteresowanie i podziw. Druhowie strażacy Paweł Biernat i Michał Reda serdecznie powitali nas, uruchamiając sygnały świetlne i dźwiękowe w jednym z wozów strażackich. Nasi gospodarze dokładnie opowiedzieli nam o swojej codziennej pracy, prezentując różnorodny sprzęt ratowniczy oraz demonstrowali działanie wozu strażackiego. Dzięki ich uprzejmości mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się i dotknąć praktycznie każdego elementu wyposażenia.
Podczas wizyty wsłuchiwaliśmy się w opowieści o trudach, odpowiedzialności oraz niebezpieczeństwach związanych z pracą strażaków, a także o ich akcjach ratowniczych i gaszeniu pożarów. Druhowie przypomnieli nam również zasady udzielania pierwszej pomocy. Dużym przeżyciem dla niektórych była możliwość wejścia do wozu strażackiego.
Nie mogło zabraknąć również relacji uczennicy klasy V, Alicji Biernat, która jest aktywną członkinią Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Opowiedziała nam o intensywnych treningach i zmaganiach, jakie podejmuje się podczas zbiórek oraz o swoich sukcesach na zawodach strażackich. Drużyna Ali zdobywa zaszczytne miejsca, co budzi uznanie i podziw – brawo Alicja!
Cała wycieczka do OSP w Żakowie była nie tylko edukacyjna, ale również inspirująca i pełna pozytywnych emocji. Dziękujemy druhom strażakom za ciepłe przyjęcie oraz zaangażowanie.
Tekst: Anna Michalik
—————————
Szanowni Strażacy – Ochotnicy,
dzięki Waszemu oddaniu i zaangażowaniu,
nieustannej gotowości do niesienia pomocy poszkodowanym
i tym, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie,
przez kolejne dziesięciolecia społeczność Żakowa i okolic
zawsze mogła „polegać na Was, jak na Zawiszy”
Życzymy Wam,
bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
Niech Wasza ofiarna i pełna wyzwań służba
będzie dla Was źródłem osobistej satysfakcji,
społecznego uznania i powodem do dumy w myśl dewizy: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Z wyrazami wielkiego szacunku i uznania,
Anna Duszczyk
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Zawiszy Czarnego w Żakowie
wraz z całą szkolną społecznością