Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

W poniedziałek 5 grudnia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszyscy pierwszoklasiści przenieśli się w magiczny świat baśni. Sala lekcyjna, która do tej pory służyła im do nauki pisania, czytania i liczenia, teraz wyglądała niczym ogród z bajki. A wszystko to za sprawą wyjątkowego gościa, którego nikt się nie spodziewał.

Kim była ta tajemnicza postać i skąd do nas przybyła… ? Zagadka wyjaśniła się w pierwszych chwilach ważnego dla klasy pierwszej wydarzenia – pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki.
Książka – bo o niej tu mowa – zeszła z półki i przemówiła do naszych pierwszaków. Jak wielkie zaskoczenie i zdziwienie malowało się w tamtym momencie na ich twarzach – nie da się tego opisać słowami. Jedno jest pewne – gość zrobił im ogromną niespodziankę.

Na początek Książka, która zna się na czytaniu jak nikt inny, postanowiła opowiedzieć trochę o sobie. Zaczęła od przedstawienia zalet, jakie daje nam codzienne czytanie. Powiedziała, że pobudza fantazję, poszerza horyzonty oraz jest doskonałym towarzyszem w chwilach samotności. Dla potwierdzenia tych stwierdzeń zaprosiła wszystkie dzieci do wysłuchania kilku utworów przygotowanych przez mamy uczniów klasy pierwszej – wiersza Jana Huszcza „Skarga książki” w wykonaniu p. Hani Hodzyńskiej, wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, który przeczytała p. Aneta Kulka oraz baśni Hansa Christiana Andersena „Dzielny ołowiany żołnierzyk” w interpretacji p. Kamili Rosik.

Następnie Książka zadała jeszcze kilka zagadek dotyczących znanych i lubianych wszystkim pierwszakom bajek i poprosiła o przeczytanie przygotowanych przez nich specjalnie na tę okazję tekstów. Oczywiście uczniowie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami znakomicie dając tym samym dowód, że mogą dołączyć do szerokiego grona pełnoprawnych czytelników szkolnej biblioteki.

Zwieńczeniem tego wydarzenia był sam moment pasowania – uczniowie w obecności wychowawcy, wszystkich przedszkolaków, pani bibliotekarki oraz przybyłych gości przyrzekli, że będą szanować książki, a obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą. Po tych słowach pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania magicznym ołówkiem ogromnych rozmiarów oraz wręczyła wszystkim pamiątkowe dyplomy i książeczki – WYPRAWKĘ CZYTELNICZĄ DLA PIERWSZOKLASISTY.
Na zakończenie dzieci udały się do szkolnej biblioteki, gdzie po odbyciu ciekawej i pouczającej lekcji bibliotecznej mogły oficjalnie wypożyczyć pierwsze książki.

Nad przebiegiem spotkania czuwały p. Stela Ciechańska i p. Katarzyna Niedźwiedzka – główne sprawczynie całego wydarzenia zorganizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”, w której biorą udział uczniowie klasy pierwszej.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Tekst: p. Stela Ciechańska