Na Zamku Królewskim w Warszawie (Mikołajkowa wycieczka kl. 1-3 cz. 1)

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a my postanowiliśmy powoli świętować! 22 listopada uczniowie klas 1-3 wybrali się na mikołajkową wycieczkę. Choć był to niepowtarzalny i wyjątkowo ciepły, pełen słońca, listopadowy dzień, w Warszawie można było już poczuć magię zbliżających się świąt.
Wizytę w naszej stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania warszawskiej Starówki, która o każdej porze roku zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na Placu Zamkowym przywitaliśmy króla Zygmunta III Wazę, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Ten najstarszy i najwyższy świecki pomnik stolicy to doskonały punkt orientacyjny, przy którym warszawiacy często umawiają się na spotkania. Potem przeszliśmy na jeden z najbardziej urokliwych placów Warszawy – Rynek Starego Miasta, gdzie na samym jego środku stoi pomnik Syrenki, która według legendy stała się opiekunką miasta.
Zabytkowymi uliczkami przeszliśmy pod warszawskie mury obronne – Barbakan i Bramę Nowomiejską, a następnie udaliśmy się pod Pomnik Małego Powstańca, upamiętniający najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Potem ruszyliśmy w stronę Zamku Królewskiego. Przed zamkiem mogliśmy zobaczyć jak powstaje niemal trzydziestometrowa choinka – stały element świątecznej iluminacji miasta.
Niesamowite wrażenie wywarła na nas wizyta w Zamku Królewskim, zniszczonym
w czasie II wojny światowej i odbudowanym dzięki ofiarności ludzi. Idąc Trasą Królewską zwiedzaliśmy wszystkie apartamenty królewskie, w których podziwialiśmy wystrój
i oryginalne obrazy Rembrandta, Jana Matejki oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy. Obejrzeliśmy też Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja. Odwiedziny w Zamku Królewskim były nie tylko okazją żeby wprowadzić najmłodszych w tematy związane z naszą historią, ale też pokazać im najwspanialsze dzieła sztuki światowej sławy. Po wyjściu z zamku na placu spotkaliśmy ogromnego Misia, którego wszyscy radośnie wyściskaliśmy.
Będąc w Warszawie nie sposób pominąć Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz państwa.
c.dn.
Tekst: Edyta Prasuła