Na Piastowskim Szlaku ❤️

Początek roku szkolnego już za nami! Korzystając z uroków złotej polskiej jesieni 26 września wyruszyliśmy na Szlak Piastowski, by poznać historię naszego państwa.
Wędrówkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, w którym przenieśliśmy się do czasu neolitycznego (6000 tyś lat temu), następnie do osady kultury łużyckiej (3700 lat temu) i osady wczesnośredniowiecznej (1000 lat temu), gdzie poznawaliśmy jak kiedyś żyli ludzie i jakich sprzętów używali. Wzięliśmy udział w warsztacie muzealnym, na którym wykonaliśmy własnoręcznie gliniane naczynia.
Naczynia nasze wyszły prawie idealnie…😊
Nasz przewodnik ciekawie i humorystycznie opowiadał nam jak wyglądało życie i jak dobrze radzili sobie ludzie nie znając nowoczesnych technologii, bez których my teraz nie możemy się obyć.
W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Przystani Biskupińskiej na nocleg i obiadokolację. Po pysznym posiłku nie zapomnieliśmy o rozgrywkach w piłkę nożną i zabawach nad Jeziorem Biskupińskim. Po powrocie czekało już na nas ognisko z kiełbaskami.
Po dniu pełnym emocji zasnęliśmy kamiennym snem.
Po przebudzeniu zjedliśmy pyszne śniadanie i ruszyliśmy pełni sił i ciekawi nowych miejsc w dalszą podróż.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Gniezno, a tam Muzeum Państwa Polskiego, gdzie odbyła się lekcja muzealna. Poznaliśmy w zabawny sposób dziedzictwo kultury oraz historię początków naszego państwa. Zwiedziliśmy wnętrze Bazyliki Prymasowskiej, barokową konfesję Świętego Wojciecha, płytę nagrobną Zbigniewa Oleśnickiego – dzieło Wita Stwosza oraz unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej z XII w. – Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życie św. Wojciecha (nazywane najstarszym komiksem w Polsce).
Dużym wyczynem było wejście po 240 stopniach na wieżę katedralną – punkt widokowy na panoramę miasta.
Pobyt w Gnieźnie zakończyliśmy spacerem po zabytkowym rynku miasta i pysznym obiadem w restauracji Za drzwiami.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Kruszwicę – legendarną stolicę Polski, ze słynną Mysią Wieżą, gdzie myszy Popiela zjadły.
Bardzo dziękujemy p. Edycie Prasuła – kierownikowi wycieczki i opiekunom: p. Dorocie Pluta, p. Steli Ciechańskiej i p. Kamili Gruba, a w szczególny sposób – za niezawodną pomoc – dziękujemy również Rodzicom najmłodszych uczestników: p. Karolinie Kot, p. Sylwii Rokickiej, p. Anecie Kulka i p. Iwonie Kąkol.
P.S. Już od dziś zachęcamy do oszczędzania w SKO na kolejną wycieczkę.