21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Nasz język jest wyjątkowy – uważany za jeden z najtrudniejszych języków świata. Polska gramatyka potrafi przyprawić obcokrajowca o zawrót głowy, a niejednemu Polakowi spędza sen z powiek.
Jednak uczniom naszej szkoły nie straszne są zawiłości mowy ojczystej. Podczas jednej z dzisiejszych lekcji ćwiczyli swoją znajomość polskiego słownictwa, a także przysłów z różnych regionów naszego kraju. Nauka przez zabawę, z wykorzystaniem pomocy multimedialnych była dobrą okazją do lepszego poznania naszego pięknego języka.
Czy wiesz, że…?
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Tekst: Ilona Misior-Zadrożna