„Mała książka – wielki człowiek”

Podczas ostatniej wizyty w szkolnej bibliotece na pierwszoklasistów czekały przedświąteczne prezenty w postaci WYPRAWKI CZYTELNICZEJ, którą dzieci otrzymały w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”.

Do każdego pierwszoklasisty trafiła książka „Pierwsze Abecadło” będąca antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. A także „Kreatywny alfabet” – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania oraz broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, podpowiadająca, jak wspierać dziecko w nauce czytania.

Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą. Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.

Tym samym, Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i SZTUKI. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. To już trzecia publikacja przygotowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – wcześniejsze publikacje skierowane były do niemowląt i przedszkolaków.
Zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom życzymy wielu wspaniałych wrażeń podczas rodzinnego czytania i budowania w ten sposób PIĘKNYCH i trwałych więzi! Oby wspólnymi siłami udało nam się rozbudzić w dzieciach miłość do literatury. A pierwszą oficjalnie wypożyczoną przez pierwszoklasistów DZISIAJ książką były WIERSZE BRZECHWY. Miłej lektury!