KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU

Już po raz drugi udało nam się dostać do programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”. 19 maja 2023 r. uczniowie klas IV-V udali się na wycieczkę do RADOMIA, której główną atrakcją była wizyta w niezwykłym Muzeum Wsi Radomskiej oraz udział w dwóch warsztatach.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach połączonych z prelekcją w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Muzeum znajduje się w południowo – zachodniej części Miasta Kazimierzowskiego. Jego siedzibą jest gmach dawnego kolegium OO. Pijarów wzniesiony w połowie XVIII w. według projektu Antonio Solariego. Skrzydło południowe budynku opiera się o średniowieczne mury obronne z basztą strażniczą. Muzeum m. Jacka Malczewskiego organizuje lekcje muzealne oraz zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki udziałowi w projekcie “Kulturalna szkoła na Mazowszu” nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pt. “Jaja i ich gniazda”.
Uczestnicy zajęć wysłuchali wykładu na temat budowy i różnorodności jaj, zarówno pod względem wielkości, jak i ubarwienia oraz ptaków i ich gniazd, w których te jaja są wysiadywane.
Następnie obejrzeli wystawę pt. “ Ochrona przyrody” oraz “ Polskie Parki Narodowe”. Na zakończenie uczniowie sami zaprojektowali i wykonali własne ptasie gniazda, które zabrali na pamiątkę do domu.
Radomski Rynek w tym dniu stał się sceną dla uczniów szkoły muzycznej prezentujących grę na instrumentach, piękne stroje, zachęcających do wstąpienia w ich szeregi uczniów obecnych klas ósmych. Nasi uczniowie mogli, choć w części, posłuchać tego “koncertu” na żywo.
Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Wsi Radomskiej. Nasi uczniowie wcielili się w rolę garncarzy z czasów XIX wieku i wykonali własnoręcznie z gliny misy, dzbany, kubki i inne naczynia codziennego użytku. Po warsztatach uczniowie wraz z przewodnikiem ruszyli w teren.
Dzieci podziwiały skansen z chałupami, a w nich przedmioty dawnego użytku. Potrafią teraz odróżnić izbę białą od czarnej, wiedzą, co to jest alkierz, dlaczego dawne łóżka były krótkie, jak rozpoznać gospodarza zamożnego itp.
Uczestnicy wycieczki mogli również podejrzeć pracujących aktorów na planie filmu “Ostatni duch”, kręconym na terenie skansenu. Również te atrakcje były możliwe, dzięki udziałowi w projekcie “Kulturalna szkoła na Mazowszu”.
Na zakończenie wyjazdu uczestnicy zjedli pyszny obiad w regionalnej restauracji i najedzeni, pełni wrażeń i wzbogaceni intelektualnie ruszyli w drogę powrotną do Żakowa.
Tekst: Dorota Pluta
Podziękowania dla Pani Doroty, która była pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu oraz wychowawczyń Pani Ani Michalik oraz Pani Ani Krusiewicz ❤