Konkurs Literacki na najciekawsze ZIMOWE OPOWIADANIE przyniósł wiele miłych niespodzianek Oto wyniki:
I miejsce – Marta Kurowska z kl. 7
II miejsce – Jakub Jarzębski z kl. 8
III miejsce – Paulinka Bąk z kl. 5
Wyróżnienie – Róża Krupa z kl. 8
Warto rozwijać zdolności twórczego pisania, bo te – raz zdobyte, pozostaną do końca życia. Nawet jeśli nie wyrośnie z takiego młodego człowieka znany pisarz, zdobyte umiejętności pomogą mu na dalszych etapach szkolnej nauki, a potem w pracy zawodowej. Umiejętność przelewania myśli na papier, to jedno, a twórcze pisanie, to już zupełnie, co innego.
Pomysłodawcami Konkursu Literackiego i surowymi Jurorkami były Panie: Teresa Dydek i Ilona Misior-Zadrożna.
Jak pomóc dziecku w nauce twórczego pisania?
Podpowiemy, jak to zrobić Oto kilka rad:
1. Warto dużo czytać
Im więcej dzieci czytają i słuchają opowieści, tym lepszymi pisarzami będą. Czytający rozumieją jak słowa, myśli i pomysły układają się w całość i później łatwiej zrozumieć im na czym polega narracja.
2. Bawcie się słowami
Gdy nauka staje się zabawą, dzieci uwielbiają ją. Postaraj się grać z dzieckiem w gry słowne, polegające na dobieraniu rymów i słów. Naucz dziecko tworzenia słów-rymów lub słów-przeciwieństw (np. do góry – na dół, długi – krótki) lub tworzenia z dowolnych zdań piosenek.
3. Przenoszenie myśli na papier
Gdy tylko Twoje dziecko nauczy się pisania, zachęcaj je do prowadzenia dziennika. Przelewając na papier myśli, odczucia, pomysły lub po prostu pisząc o zdarzeniach minionego dnia, dziecko nauczy się dobierania odpowiednich słów do wyrażania własnych myśli czy komunikowania się z innymi. Dla młodszych dzieci wystarczy jedno czy dwa zdania dziennie, ale starsze dzieci mogą swobodnie pisać codziennie dwie lub więcej stron. Ładny zeszyt z atrakcyjną okładką może być dodatkową zachętą do rozpoczęcia pracy twórczej.
4. Opisywanie tego, co się widzi
Zdolność opisywania tego, co się widzi, to podstawa dobrej narracji. Aby zachęcić dziecko do rozwijania tej cechy, postaw na stole dowolne przedmioty i poproś dziecko o napisanie po jednym zdaniu na temat każdego z przedmiotów. Zrób to też sam i potem porównujcie Wasze prace. Możecie również wspólnie napisać historię o przedmiotach stojących na stole.
5. Wspólne tworzenie opowiadań
Wymyślanie opowiadania jest zabawniejsze, gdy robimy to wspólnie z dzieckiem. Zacznij od napisania pierwszego zdania i poproś dziecko o dopisanie następnego. I tak na zmianę aż historia będzie gotowa. Zdziwicie się, widząc dokąd zaprowadziło Was Wasze opowiadanie.
6. Potok słów
Poezja jest stworzona dla dziecięcej imaginacji. Rymy, rytm i uśmiech to coś tak naturalnego dla dzieci, że z łatwością stworzycie razem nie jeden wierszyk. Najlepiej wybrać temat (osoba, miejsce lub rzecz), który interesuje Twoje dziecko i zachęcić je do wymyślania rymów do wybranego słowa. Następnie połączcie wybrane słowa, tak aby powstał wiersz.
7. Twórcze poprawki
Dobre pisarstwo to poprawki. W miarę jak zdolności pisarskie Twojego dziecka rosną, rośnie rola ponownej edycji napisanego tekstu i nanoszenia poprawek. Zachęć dziecko do spoglądania na temat z drugiej i trzeciej strony i do wyrażenia go w inny sposób, dodania innych słów itp. Przypomnij mu, że głównym zadaniem jest sprawienie, by czytelnicy łatwo wyobrazili sobie to, o czym pisze.