Dzień Św. Patryka

17 marca wszyscy stają się nieco irlandzcy. Pomimo że dzień świętego Patryka jest wolny od pracy tylko w kilku miejscach na świecie, święto obchodzone jest na całym globie. Zebraliśmy 10 ciekawych faktów na temat Dnia Świętego Patryka, byście poczuli w sobie prawdziwego Irlandczyka.

1. Dawno, dawno temu…
Św. Patryk jest najbardziej znanym patronem Irlandii. Legenda głosi, że sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży. 17 marca uznawane jest za datę śmierci świętego i obchodzone jest w Irlandii od około 1500 lat.

2. Święty patron zwany kiedyś „maewyn”
Św. Patryk nie był Irlandczykiem o imieniu Patryk. Urodził się jako Maewyn Succat i był Brytyjczykiem. Legenda głosi, że będąc nastolatkiem został sprzedany do niewoli w Irlandii, nawrócił się, uciekł z powrotem do Anglii, został księdzem i zaczął nawracać pogańskich Celtów na chrześcijaństwo.

3. Uwolnienie od węży
Zgodnie z legendą, św. Patryk wytępił wszystkie węże. Biolodzy natomiast twierdzą, że w Irlandii nigdy nie było żadnych węży. By wyjść dyplomatycznie z sytuacji, przyjęło się, że węże są metaforą pogaństwa, od którego święty uwolnił wyspę.

4. Popularność koniczyny
Mówi się, że św. Patryk przy pomocy koniczyny, wyjaśnił jedność Trójcy Przenajświętszej (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty), Celtowie wierzyli, że każdy listek koniczyny ma znaczenie, więc użycie rośliny do nauki o religii był trafionym pomysłem. Św. Patryk założył kilka kościołów, szkół i klasztorów, a koniczyna stała się powszechnie znanym symbolem.

5. Zielono mi
Zieleń wylewa się na ulice: włosy, ubranie, a nawet jedzenie jest zielone. Nie mówimy o szpinaku, a o bajglach, naleśnikach i piwie. Jeśli tylko użyjesz zielonego barwnika, możesz serwować jedzenie w dzień św. Patryka. Zielony szał nie kończy się na talerzu: rzeki, pomniki, a nawet resorty narciarskie są zielone. Wszystko po to, by uczcić pamięć świętego.

6. Zielony stał się nowym niebieskim
Pomimo faktu, że wszystko staje się zielone, św. Patryk osobiście wolał niebieski, co można zobaczyć na starych irlandzkich flagach. Podczas Rewolucji Irlandzkiej w 1798 r. koniczyna i kolor zielony stały się symbolami narodowymi i tak też pozostało.

7. Wybierz się na paradę
Poza piciem i ubieraniem się na zielono, wzięcie udziału w paradzie jest idealnym sposobem na świętowanie Dnia Św. Patryka. Co ciekawe, największe parady odbywają się poza granicami Irlandii, gdyż irlandzcy emigranci bardzo poważnie traktują święto.

8. Na zdrowie!
Podczas dnia św. Patryka konsumpcja Guinessa wzrasta potrójnie, od 2,5 do 7,5 milionów litrów. To niemal 750 litrów na sekundę. Na zdrowie!

9. Mniam, mniam, mniam
Peklowana wołowina z kapustą to klasyczne danie serwowane w Dzień Św. Patryka, które idealne komponuje się z piwem. Nie ma znaczenia, że potrawa została „stworzona” przez irlandzkich imigrantów w Nowym Jorku. To wyjaśnia dlaczego w Stanach około 13 megaton wołowiny i megatona kapusty produkowane są na czas święta.

10. Dzieci kochają SKRZATA Leprechauna i szukają złota „po drugiej stronie tęczy”