Dzień Pluszowego Misia (cz. 1)

W Światowym Dniu Pluszowego Misia nie mogło i w Żakowie zabraknąć misiowych atrakcji. Odbył się konkurs recytatorski oraz przegląd piosenki, głównych bohaterem których był pluszowy miś i jego przyjaciele.

Konkurs Recytatorski dla Przedszkolaków:
I miejsce – Zosia Kot
II miejsce – Asia Hodzyńska
III miejsce – Jagódka Jakubowska
Wyróżnienia: Dawid Sadowski, Marcelina Jakubowska, Mateusz Dziugieł

W Przeglądzie Piosenki nagrodzeni zostali: Amelia Nieprzecka, Lena Całka, Jagoda Jakubowska, Zosia Kot, Igor Kulka, Franek Kot i Szymon Legat 😀😀😀

Wszystkie wspaniałe niespodzianki ufundowała Rada Rodziców, a smakowity podwieczorek przygotowali rodzice przedszkolaków.

Organizatorami obchodów Dnia Pluszowego Misia były Panie: Hania Hodzyńska, Aneta Matak i Kinga Kowalska.

W Jury zasiadali: Mariola Świętochowska, Marta Kołodziejczyk i Robert Rowicki.

A czy wiesz, że…?
Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku, to historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i może mieć wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodore’em Roosevelt’em! Poznaj 2 niezwykłe teorie narodzin pluszowego misia, wspaniałych misiowych bohaterów bajek, historię dzielnego niedźwiedzia Wojtka oraz dowiedz się, dlaczego pluszaki są tak ważne w życiu i rozwoju najmłodszych.

Pluszowy miś – dwie historie narodzin
1. Pod koniec XIX w. pochodząca z Niemiec, sparaliżowana wskutek choroby, Margarete Steiff szyła pluszowe zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff wpadł na pomysł, aby założyć firmę produkującą takie zabawki. W 1903 roku zabawki wystawiono na targach w Lipsku i właśnie tam zainteresowały Amerykanów, którzy dokonali zamówienia aż 3000 egzemplarzy. W Stanach Zjednoczonych zyskały one ogromną popularność.

2. W listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno. Wydarzenie zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu Teddy Bear!