Bajkoterapia w zerówce

W ramach z zajęć z bajkoterapii dzieci z zerówki zapoznały się z baśnią Christiana Andersena pt „Calineczka”.
Opowieść zafascynowała na tyle maluchy, że postanowiły zamienić się w ilustratorów i samodzielnie wykonać ilustracje do książki.
Zobaczcie jak im wyszło!
P.S. Czy wiesz, że…?
Bajkoterapia jest częścią biblioterapii, czyli metody leczenia lub terapeutycznego wsparcia z użyciem odpowiednio wyselekcjonowanej literatury. Biblioterapia stanowi narzędzie terapeutyczne w medycynie, psychiatrii, pedagogice. Może także wspierać osobisty rozwój jednostki. Biblioterapia polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio wybranych fragmentów literatury, a następnie ich omawianiu pod kątem potrzeb uczestników zajęć.
Bajkoterapia polega na wykorzystywaniu tekstów literackich (bajek i baśni) w celach terapeutycznych, edukacyjnych czy relaksacyjnych. Stosowana jest najczęściej u dzieci w wieku od lat 4 do 9, choć nie jest to sztywna reguła. Wykorzystywane są w niej bajki terapeutyczne, napisane specjalnie na potrzeby terapii i profilaktyki problemów emocjonalnych. Dotyczą one konkretnych problemów, w tym:
— lęków (np. związanych z pójściem do przedszkola lub szkoły, lęku separacyjnego, strachu przed ciemnością),
— odpowiedzialności,
— rozwodu rodziców,
— przeprowadzki,
— śmierci i rozstania,
— nieśmiałości w grupie rówieśników,
— pojawienia się rodzeństwa,
— niechęci do dzielenia się, np. zabawkami.
Bajki terapeutyczne mogą pomóc przygotować dziecko na trudną sytuację, która nastąpi w przyszłości.
Nawet studenci mają zajęcia z bajkoterapii, na których nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną o zaletach i zasadach stosowania terapii bajką, ale także uczą się — krok po kroku — pisania i opowiadania bajek terapeutycznych, dostosowanych do konkretnej sytuacji. Nawet najwięksi sceptycy, posługując się zasadami wypracowanymi na zajęciach, potrafią napisać piękne i pouczające bajki.