20-lecie nadania naszej szkole imienia Zawiszy Czarnego (cz. 4)

PREZENTACJA NOWEGO SZTANDARU
Sztandar Szkoły ma kształt kwadratu o wymiarze 100 na 100 cm. Płat jest z satyny, a sztandar wykonany jest w technice haftu komputerowego, wszystkie elementy sztandaru są haftowane, bez nadrukowanych elementów graficznych. Trzy boki sztandaru, obszyte są frędzlami koloru złotego o długości 5cm. Drzewiec o wysokości 2 metrów 20 centymetrów zakończony jest okuciem metalowym z orłem w złotej koronie. Na górnej części drzewca zostały osadzone pamiątkowe „gwoździe” w postaci tarczy herbowej z wygrawerowanymi fundatorami sztandaru.
AWERS jest koloru zielonego, uznawanego za oficjalny kolor naszej szkoły, który kojarzyć ma się z przyrodą i symbolizować wieś. Na jego tle umieszczono herb SULIMA, którym pieczętował się Patron Szkoły Zawisza Czarny. Na tarczy podzielonej w pas, w polu górnym złotym – pół orła czarnego, w polu dolnym czerwonym, trzy kamienie złote. W klejnocie – pół orła czarnego. LABRY herbowe czerwone, podbite złotem. W okole złote litery z nazwą szkoły. Złotą nicią wyhaftowany rok 2024. W każdym z narożników znajdują się haftowane liście laurowe w kolorze złota, które od czasów starożytnych są symbolem zwycięstwa i triumfu. Natomiast kolor złoty wyraża szlachetność, wspaniałomyślność, wzniosłość i życzliwość.
Rewers jest biało-czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – orzeł biały, w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwróconym w prawo. Orzeł wykonany jest biało – srebrną nicią haftem wypukłym, który daje wrażenie trójwymiarowości. Korona, dziób i pazury – nicią złotą. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Wokół orła znajduje się napis: BÓG – HONOR – OJCZYZNA – NAUKA.
Projekt sztandaru: Dyrektor Anna Duszczyk
Wykonanie: HAFTINA Textile Group
Tekst: Anna Duszczyk
Zdjęcia: Aleksandra Kościesza, Kinga Kowalska