Żakowscy przyrodnicy na tropie.

Wykorzystując ostatnie dni pięknej bo złotej, polskiej jesieni, uczniowie kl. 2 i 3 wraz z wychowawczyniami, wybrali się na wycieczki po najbliższej okolicy. Podziwiali pobliskie lasy i żakowski park. Kiedy tylko opadała poranna mgła i pięknie zaświeciło słonko, nasi dzielni przyrodnicy wyruszali obserwować świat przyrody.

Podziwiając uroki jesieni, obserwowali i utrwalali poznane wiadomości na temat lasu. Bardzo dokładnie przyglądali się piętrowości lasu i wsłuchiwali się w niesamowite odgłosy. Pamiętając tekst czytany w klasie „Nie wie nasza leśna brać: lubić was czy się was bać”, uczniowie klasy 2 przestrzegali też leśnego regulaminu. Humory wszystkim dopisywały,
a uśmiechu nie brakowało.

Z kolei dzieci z kl. 3 od września były już na 3 przyrodniczych wyprawach. Uczniowie wyposażeni w lupy i lornetki odbyli zajęcia terenowe w pobliskim lesie obserwując zmieniającą się przyrodę i podziwiając najdrobniejsze żywe organizmy. Uczyli się rozpoznawać rośliny, zwierzęta, no i wędrowali poszukując odpowiedzi na trudne przyrodnicze pytania. Dzieci kontynuują w tym roku realizację innowacji pedagogicznej „Mali przyrodnicy z Żakowa”.

Trudno wyobrazić sobie nauczanie przyrody, plastyki czy geografii bez zajęć poza budynkiem szkolnym. Nie ma bardziej wartościowego sposobu nauczania niż bezpośrednie zetknięcie się z istotą przedmiotu. To w czasie praktycznych zajęć uczniowie nabywają umiejętności współpracy, rozwiązywania problemów, logicznego myślenia, korzystania z informacji, ich analizy, gromadzenia i segregowania. Mają też okazję do samokształcenia i uczą się wykorzystywać wiedzę w praktyce.

Dlatego, z radością wzięły też udział w plenerowych zajęciach artystycznych, podczas których obserwując piękny żakowski park okalający Pałac Żaków, malowały naszą dawną szkolną aleję pełną kasztanowców i nie tylko…

Żakowiacy zawsze z przyrodą za pan brat!

Tekst: Edyta Prasuła i Kamila Gruba