Warcabowy zawrót głowy

Nasza szkoła realizuje projekt „Warcaby w mazowieckiej szkole” objęty patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, a adresowany do uczniów szkół podstawowych w województwie mazowieckim.
W ramach projektu otrzymaliśmy sprzęt warcabowy, w skład którego wchodzi 30 kompletów warcabów dla uczniów oraz warcabnica demonstracyjna. O tym, że nasi uczniowie kochają warcaby 100-polowe wiedzieliśmy od dawna, ale że tak chętnie będą grali w warcaby w każdej wolnej chwili, nawet podczas przerw, nawet ci najstarsi – tego się nie spodziewaliśmy. Mistrzostwa szkoły już w marcu!!!
Celem projektu jest zwiększenie umiejętności logicznego myślenia, rozwijanie koncentracji uwagi i wyobraźni, wsparcie rozwoju społeczno – emocjonalnego uczniów oraz dostarczenie pedagogom innowacyjnych i efektywnych narzędzi do codziennej pracy.
W ramach projektu dwoje nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej (p. Edyta Prasuła i p. Stela Ciechańska) zostało przeszkolonych w zakresie prowadzenia zajęć gry w warcaby dla tej grupy wiekowej.
 
A czy wiesz, że…?
Za kolebkę warcabów uważa się Egipt, gdzie 3000 lat p.n.e. grano w podobną grę planszową zwaną Senet. Jednak współcześnie znana plansza do warcabów została wymyślona na Półwyspie Iberyjskim, dopiero około XVI wieku. Z Hiszpanii pochodzą też książki poświęcone grze w warcaby.
Warcaby uznaje się za jedną z dyscyplin sportowych. W związku z czym regularnie odbywają się mistrzostwa świata. Nad ich przebiegiem czuwa Światowa Federacja Warcabowa.