Walentynki to coroczne 艣wi臋to zakochanych przypadaj膮ce 14 lutego. Nazwa pochodzi od 艣w. Walentego, kt贸rego wspomnienie liturgiczne w Ko艣ciele obchodzone jest tego samego dnia.
艢w. Walenty by艂 z wykszta艂cenia lekarzem, a z powo艂ania duchownym. 呕y艂 w III wieku n.e. w czasie panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz wyda艂 powszechne rozporz膮dzenie, zabraniaj膮ce m艂odym m臋偶czyznom wchodzenia w zwi膮zki ma艂偶e艅skie, gdy偶 uwa偶a艂, 偶e najlepszymi 偶o艂nierzami s膮 legioni艣ci niemaj膮cy rodzin.
Walenty jednak z艂ama艂 zakaz cesarza i udziela艂 艣lub贸w. Zosta艂 za to wtr膮cony do wi臋zienia, gdzie zakocha艂 si臋 w niewidomej c贸rce swojego stra偶nika. Legenda g艂osi, 偶e jego narzeczona pod wp艂ywem tej mi艂o艣ci odzyska艂a wzrok. Gdy ta informacja dotar艂a do cesarza, kaza艂 on zabi膰 Walentego.
Walentynki w Polsce to m艂ody zwyczaj. Do naszego kraju przyby艂 w latach 90. XX wieku wraz z kultem 艣w. Walentego. W tym dniu zakochani obdarowuj膮 si臋 prezentami, wyje偶d偶aj膮 na wycieczki lub wychodz膮 wsp贸lnie na kolacj臋 czy do kina. 艢wi臋tuj膮 je r贸wnie偶 najm艂odsi, obdarowuj膮c swoich rodzic贸w, dziadk贸w, cz臋sto ulubionego koleg臋 czy kole偶ank臋 drobnymi upominkami.
W naszej szkole z okazji tego dnia roznoszone by艂y walentynki przez uczni贸w z SU, kt贸re zosta艂y przes艂ane specjaln膮 poczt膮 walentynkow膮. Niekt贸rzy w ramach solidarno艣ci i sympatii ubrali si臋 na czerwono lub przyczepili sobie w艂asnor臋cznie wykonane serduszka do ubra艅. Jeszcze inni obdarowywali si臋 drobnymi prezentami min. lizakami w kszta艂cie serduszek.
————————-
Walentynki to nie tylko dzie艅 zakochanych, ale r贸wnie偶 艣wietna okazja do okazania komu艣 sympatii, zrobienia mi艂ej niespodzianki, czy napisania kilku mi艂ych s艂贸w. SU zorganizowa艂 jak co roku poczt臋 walentynkow膮, a na 艣wietlicy dzieci ju偶 od kilku dni przygotowywa艂y… walentynki!
Nasi uczniowie tworzyli kompozycje kwiatowe z serduszkami – symbolem walentynek. Rozwijali swoj膮 kreatywno艣膰 i umiej臋tno艣ci manualne, a efekty ich pracy dostarczy艂y obdarowanym du偶o rado艣ci. W ten spos贸b walentynki sta艂y si臋 nie tylko 艣wi臋tem mi艂o艣ci, ale tak偶e okazj膮 do wyra偶enia siebie poprzez sztuk臋 i kreatywno艣膰.
Tekst: Dorota Pluta, Anna Michalik, Edyta Prasu艂a