Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości cz. 1

W przeddzień wielkiego NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, obchodzonego w 104. rocznicę jej odzyskania, cała nasza szkolna społeczność spotkała się na uroczystej akademii.

W obecności sztandaru szkoły odśpiewany został nasz hymn narodowy, a wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor.

Po 123 latach niewoli, ciemiężona przez swoich zaborców – carską Rosję, Austrię i Prusy – Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy i świata.

Nigdy nie wyrzekliśmy się polskiej tradycji, kultury, ani historii. Pomimo intensywnej rusyfikacji i germanizacji, przetrwała polska mowa. Jako naród nigdy też nie wyrzekliśmy się wiary w Boga.

Śpiewaliśmy wtedy i śpiewamy dzisiaj słowami Roty Marii Konopnickiej:

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy by nas zgnębił wróg,
Tak nam dopomóż Bóg.
Tak nam dopomóż Bóg.”

Nich żyje wolność!
Niech żyje niepodległość!
Niech żyje Polska!

Na wyjątkowe widowisko historyczne ku czci Niepodległej, w pięknej oprawie muzycznej zaprosili uczniowie kl. 7 i 8 wraz z młodszymi koleżankami i kolegami z klas 1-3.

Na scenie wystąpili: Karolina Brzezek, Cezary Ocypa, Bartosz Augustyniak, Michał Pietrzyk, Maja Bogusz, Natalia Stankiewicz, Zara Prus, Maria Jarzębska, Oliwia Kwiatkowska, Marta Kurowska.

Uczniowie klas 1-3: Duszczyk Dominika, Bąk Mateusz, Nieprzecki Wiktor, Pietrzyk Lena, Radzik Klaudia, Rawski Bartosz, Rosik Mateusz, Szydłowski Julian, Zwierz Weronika, Broda Rozalia, Jankowska Marcelina, Jurkowska Nikola, Michalczyk Magda, Michalik Kacper, Rokicki Mateusz, Rudnik Maja, Zadrożna Zofia, Zwierz Anna, Żukowski Filip.

Scenariusz, reżyseria, kostiumy i dekoracja – Teresa Dydek, Milena Majkrzak, Weronika Kowalska
Aneta Matak – teatr tańca
Kamila Gruba i Edyta Prasuła – oprawa muzyczna