Spotkanie z poezją

22 marca odbył się konkurs recytatorski „Warszawska Syrenka” – etap gminny. Naszą szkołę godnie reprezentowało sześcioro uczniów. Aż troje zakwalifikowało się do kolejnego etapu „Warszawskiej Syrenki”: Dominika Duszczyk (kl. 1), Bartek Piętka (kl. 6) i Karolina Brzezek – kl. 8. Brawo!
Wspaniale w eliminacjach gminnych wypadli również nasi pozostali reprezentanci: Weronika Zwierz (kl. 2), Milenka Kurowska (kl. 4) i Zara Prus z kl. 8. Jesteśmy z Was dumni!
A teraz szczegóły…
Poziom, według jury, był wysoki, a MY przecież lubimy, jak poprzeczka jest zawieszona wysoko, bo wtedy zwycięstwo smakuje najlepiej!
Z żakowskiej drużyny, do etapu powiatowego zakwalifikowało się aż troje młodych artystów! W kategorii najmłodszych – Dominika Duszczyk (kl. I) zauroczyła komisję piękną recytacją utworu Juliana Tuwima „Kwoka”. Ta młodziutka deklamatorka wręcz zaczarowała swoim wdzięcznym głosikiem i dziewczęcością.
Zwycięzcą w kategorii klas IV-VI okazał się Bartek Piętka, który po mistrzowsku opanował tremę i chwilowe kłopoty z gardłem, i we wspaniałym stylu przedstawił wiersz Wisławy Szymborskiej „Oda do starości” oraz utwór o wymownym tytule „Straszny sen” Marii Terlikowskiej.. Nasz młody artysta podszedł do swojego recytatorskiego zadania bardzo poważnie i z zaangażowaniem, co sprawiło, że jego interpretacja została zauważona i doceniona.
Karolina Brzezek to jedna ze zwyciężczyń w najstarszej kategorii klas VII- VIII. Jak wiemy, Karolina to osoba ambitna, opanowana i oczytana. Okazało się, że ta utalentowana dziewczyna ma w sobie ogromne pokłady energii i ekspresji scenicznej. Jej wykonanie wierszy Wisławy Szymborskiej „Relacja ze szpitala” oraz „Koniec i początek” były pełne mocy, przejmującej szczerości, a także prawdy życiowej. Wobec tak przejmującej interpretacji utworów naszej noblistki, nikt na widowni nie pozostał obojętny.
Recytacje Weroniki Zwierz, Mileny Kurowskiej i Zary Prus, pozostałych członków naszego żakowskiego teamu, też były wspaniałą ucztą dla ucha i gdyby nie fakt, że liczba miejsc w kolejnym etapie była mocno ograniczona (tylko sześciu reprezentantów może mieć każda gmina), z pewnością cieszylibyśmy się ich wyróżnieniami.
Relacja: Ilona Misior-Zadrożna
A ja serdecznie dziękuję nauczycielkom, które włożyły dużo serca i czasu w przygotowanie swoich podopiecznych do tego recytatorskiego wyzwania: p. Steli Ciechańskiej, p. Kamili Gruba i p. Ilonie Misior-Zadrożnej.
Dyrektor