Projekt „4 kąty dla przyrody”

Biorąc udział w projekcie „4 kąty dla przyrody”, nasza szkoła otrzymała 3 budki lęgowe dla ptaków, domek dla jeża i domek dla owadów. Projekt sfinansowany jest przez ORLEN SA – Oddział Centralny PGNiG w Warszawie, a tytułowe kąty dla przyrody trafiły do szkół i przedszkoli w całym kraju, zgłoszonych przez rodziców – pracowników PGNiG (dziękujemy Mamie Magdzie!).
Na placu szkolnym umieściliśmy domki dla jeży oraz owadów i budki lęgowe. Zwierzęta zyskały przytulny, ciepły i bezpieczny kąt do przezimowania oraz lęgu. Zawiesiliśmy również pierwsze karmniki i kolejny rok będziemy chcieli pomóc ptakom przetrwać zimę. Dzieci mogą teraz codziennie obserwować ptaki, które przylatują w poszukiwaniu pożywienia.
Celem akcji było nie tylko zapewnienie fizycznego schronienia dla zwierząt, ale także skierowanie uwagi na problemy przyrody, związane przede wszystkim z zanikaniem naturalnych siedlisk. Ustawienie budki dla jeża czy zawieszenie hotelu dla owadów to świetny pretekst do przeprowadzenia ciekawej, przyrodniczej lekcji, w które zaangażowani zostali nasi nauczyciele.
Czy wiesz jak dokarmiać PTAKI ZIMĄ?
Za oknami robi się coraz chłodniej, a temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej liczą żyjące w pobliżu człowieka ptaki. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy.
Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.
Pamiętajmy, że pokarm powinniśmy kłaść w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione. Trzeba także je regularnie dokarmiać do końca zimy. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.
Możemy zatroszczyć się o naturalne stołówki dla ptaków i posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce stanowiące dla ptaków pokarm. Do nich należą: bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina.
Wokół szkoły mamy jarzębinę, kalinę i bez też 🙂