ORTOGRAFICZNY TURNIEJ RYCERSKI

28 kwietnia do żakowskiego ORTOGRODU zawitało mnóstwo rycerzy i dam dworu. Uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni na turniej rycerski, na którym mieli popisać się znajomością zasad ortografii.

Wszyscy uczestnicy u progu turnieju złożyli uroczystą przysięgę dotyczącą przestrzegania zasad pisowni. Na początek odśpiewano hymn paziów „Na górce, tu w Żakowie”, jak dobry obyczaj nakazuje.
Klasa 1 to Ród Paziów zmagający się z trudnościami pisowni ze spółgłoskami miękkimi, klasy 2 i 3, w grupach mieszanych, to Ród Paziów walczący z pisownią wielką literą, trudnościami z u-ó,
h-ch, ż-rz, nie z rzeczownikami i czasownikami.

Rozgrywki polegały na rozwiązywaniu ćwiczeń ortograficznych typu: uzupełnianie luk w tekście, rozwiązywanie rebusów, krzyżówek, a na zakończenie dyktando.

Podsumowaniem turnieju rycerskiego był spacer do Pałacu Żaków, gdzie niegdyś uczniowie żakowskiej braci pobierali nauki. W nawiązaniu do historii nasi Uczniowie-Paziowie zwiedzili komnaty Pałacu, gdzie chętnie pozowali do zdjęć eksponując swoje wspaniałe kreacje, zaś dumni i silni rycerze chwalili się swoim orężem.

Nie mogło zabraknąć turnieju rycerskiego o serce damy, który zakończył się balem na placu przed Pałacem. Turniej okazał się nie lada wydarzeniem, a uczestnicy chcą dalej kontynuować ortograficzne rozgrywki.

Bardzo dziękujemy właścicielom Pałacu Żaków, za możliwość zwiedzenia historycznego miejsca, bliskiego sercom Żakowskiej Braci Uczniowskiej.

Organizatorem tego wydarzenia były panie: Kamila Gruba, Edyta Prasuła i Stela Ciechańska.

Tekst: Kamila Gruba