Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W tak trudnych czasach, które nastały… W obliczu wojny, która toczy się tuż za naszą wschodnią granicą, jakże ważna staje się znajomość historii naszego kraju i całego świata. Gdy pojawiają się pytania: Co dalej? Co może się stać? Niestety nie jesteśmy jasnowidzami i nie potrafimy wszystkiego przewidzieć, ale historia przydaje się właśnie wtedy, by pomóc nam przeanalizować sytuację, by móc zastanowić się jakie skutki przynosiły konflikty i jakie były ich przyczyny…
Szukamy analogii do wydarzeń i osób z przeszłości właśnie po to, by zrozumieć rzeczywistość. Co jest gwarantem wygranej w czasie wojny? Oczywiście sprzęt, liczebność i wyszkolenie wojsk danego kraju, ale czy to wszystko ma aż tak dużą siłę bez wysokich morali wśród społeczeństwa?
 
Przy okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wspominaliśmy jak wysokie morale posiadali Żołnierze Niezłomni. W tym celu uczniowie kl. IV-VIII przypomnieli sobie, bądź poznali po raz pierwszy sylwetki najbardziej znanych i najbardziej zasłużonych „żołnierzy wyklętych”.
W szeregu zorganizowanych lekcji historii, poświęconych tematyce „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z życiorysami i realiami II wojny światowej i czasów tuż po niej, kiedy to Polska była pod wpływami komunistów. Z uwagą oglądali krótkie filmiki przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej, które przedstawiały sylwetki bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.
W celu utrwalenia wiedzy rozwiązywaliśmy zadania i analizowaliśmy teksty źródłowe, związane z losami „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie klasy IV przygotowali plakaty, przedstawiające wybranego bohatera (fotorelacja już wkrótce). Zwieńczeniem lekcji była miniwystawa, przedstawiająca losy bohaterów niezłomnych, przygotowana przez IPN. Cześć i chwała Bohaterom!
Tekst: Milena Majkrzak