Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Uczniowie klas V-VIII w dniu 15 grudnia udali się na szkolną wycieczkę. Odwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie ze szczegółami poznali życie i działalność „Ziuka”.
Muzeum Józefa Piłsudskiego to nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny w enklawie historycznej, której sercem jest dom Marszałka wraz z ogrodem. Uczniowie trafili do przestrzeni wystawy stałej, do nowoczesnych sal edukacyjnych, a także do ogrodu historycznego.
Celem Muzeum jest wszechstronne ukazanie bogatej biografii człowieka, patrioty, żołnierza i męża stanu. Upowszechnienie w społeczeństwie, szczególnie w młodym pokoleniu, wyznawanych przez Józefa Piłsudskiego wartości: dumy narodowej i postawy patriotycznej, poświęcenia w pracy i walce, szacunku dla polskich tradycji, tolerancji dla odmienności narodowych i religijnych oraz gotowości do współdziałania i współżycia z ludźmi innych przekonań w imię wartości nadrzędnych – wolności i niepodległości.
Muzeum z dumą prezentuje unikalne doświadczenia narodu polskiego w walce o niepodległość, odbudowę własnej państwowości i budowę nowoczesnego państwa, wyprzedzającego na wielu polach społecznych, kulturowych, gospodarczych i naukowych „stare demokracje europejskie”, np. w kwestiach praw pracowniczych, praw kobiet, powszechnej edukacji, rozwoju nauki i techniki.
Najważniejszym celem zajęć w tym nowo otwartym Muzeum było zainteresowanie uczniów historią oraz pokazanie, jak przeszłość może inspirować obecnie do działań na rzecz dobra wspólnego. Aby zajęcia były ciekawe dla każdego – zamiast suchego wykładu były zagadki i gry, działania twórcze i teatralne, debaty i dyskusje, również po to by zajęcia jak najlepiej uzupełniały edukację szkolną.

Następnie udaliśmy się do Hulakula w Warszawie, gdzie uczniowie uczestniczyli w nietypowej lekcji wych. fiz. i mieli nie lada frajdę stoczyć turniej gry w kręgle, który wygrali: Wiktor Śluzek, Marcin Zgódka oraz najmłodszy w tym gronie – Mateusz Guzowski 🙂

Końcowym punktem wycieczki był wzruszający film w kinie Cinema City „Wilk, Lew i ja”. Jedyna taka przyjaźń na świecie – między zwykłą dziewczyną, małym wilczkiem i uroczym lwiątkiem. „WILK, LEW I JA” to nowy film twórców międzynarodowego hitu „Mia i biały lew”, który podbił serca blisko pół miliona polskich widzów. Teraz wracają z opowieścią dziejącą się wśród tętniącej pięknem dziewiczej przestrzeni Kanady.
Wycieczka bardzo przypadła uczniom do gustu. Wartość edukacyjna, wychowawcza i integracja klas – i o to chodziło.
Szczególne podziękowania dla organizatora wyjazdu – p. Mileny Majkrzak oraz wszystkich opiekunów.