Dzień Patrona

Ślubowanie pierwszoklasistów na sztandar szkoły oraz pasowanie na Pazia-Ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Żakowie było pierwszą odsłoną tegorocznego Święta Patrona.

Już od 18 lat jesteśmy szkołą pod sztandarem Zawiszy, a jak mówi nasza szkolna piosenka: „Na górce, tu w Żakowie, ogromna stoi szkoła. Zawiszy nosi imię, w jej holu rycerz w zbroi”.

Radosnymi piosenkami, mądrymi wierszykami i wzruszającym Polonezem Wojciecha Kilara pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet braci PAZIÓW ZAWISZY CZARNEGO.

Program artystyczny przygotowała Wychowawczyni p. Kamila Gruba.

Uczniowie kl. V-VI zostali przyjęci do braci GIERMKÓW, a uczniowie kl. VII -VIII do grona RYCERZY na wzór Zawiszy Czarnego. Program artystyczny przygotowała p. Ilona Misior-Zadrożna, a dekorację oraz ślubowanie – wychowawcy: p. Milena Majkrzak, Weronika Kowalska oraz Anna Michalik.

Paź: poznaje otaczający go świat, rozwija swoje umiejętności; uczy się odróżniać dobro od zła; chętnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych, konkursach, a także rozgrywkach sportowych, zabawach, grach zręcznościowych i planszowych; potrafi jeździć na rowerze, bierze udział w wycieczkach oraz prezentuje swoje talenty artystyczne na forum szkoły.

Giermek: chętnie uczy się nowych rzeczy, rozwija swoje zainteresowania; bierze udział w konkursach, akcjach i wycieczkach; potrafi odróżnić dobro od zła, włącza się w działania na rzecz innych ludzi, zwierząt i otaczającego środowiska; zdobywa kartę rowerową, strzela z łuku, uczy się pływać, gra w warcaby lub szachy.

Rycerz: samodzielnie korzysta z różnych źródeł wiedzy; posiada własne zainteresowania i rozwija je w miarę swoich możliwości; zna normy dobrego zachowania i według nich postępuje; jest tolerancyjny wobec innych poglądów, orientacji religijnych czy politycznych; szanuje swój kraj i jego tradycje; zna swoje słabe strony i potrafi nad nimi pracować; włącza się w działania na rzecz innych ludzi, zwierząt i otaczającego środowiska; prowadzi zdrowy styl życia wolny od nałogów; potrafi aktywnie spędzać wolny czas; jest asertywny, obowiązkowy i odpowiedzialny.

Zdjęcia: p. Marta Kołodziejczyk