Centrum Nauki Kopernik w Żakowie (cz. 3)

W dniach 03-04 kwietnia wystawa była również otwarta dla Gości. Odwiedziło nas prawie 50 uczniów z PSP w Pogorzeli wraz ze swoimi nauczycielami i Panią Dyrektor Eweliną Nowicką. Odbył się specjalny pokaz dla rodziców naszych uczniów, a w dniu dzisiejszym dołączyli do nas Wójt Gminy Siennica Stanisław Duszczyk, Pani Inspektor ds. oświaty Ewelina Kurowska oraz Radny Gminy Siennica Pan Marek Soćko.
Pora na podsumowanie…
W dniach 3 – 4 kwietnia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Żakowie gościł Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przez dwa dni z wystawy skorzystali wszyscy nasi uczniowie z klas I – VIII oraz oddziałów przedszkolnych, zaproszeni uczniowie z opiekunami ze szkoły w Pogorzeli, rodzice, przedstawiciele władz lokalnych oraz przyjaciele naszej szkoły. Każda grupa miała zaplanowany czas zwiedzania wg. wcześniej zaplanowanego harmonogramu.
Na sali gimnastycznej zainstalowano trzynaście mobilnych stacji badawczych. Uczestnicy warsztatów mogli samodzielne eksperymentować, a edukatorzy dodatkowo objaśniali działanie eksponatów i pomagali zrozumieć prezentowane zjawiska z różnych dziedzin nauki m.in. fizyki, biologii czy matematyki.
Uczniowie rozwiązywali zagadki logiczne, sprawdzali zmysły wzroku i równowagi, poznawali tajniki ludzkiego ciała układając trójwymiarowy model człowieka, eksperymentowali z kulą plazmową. Uczestnicy zajęć otrzymali także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami i eksperymentami, które będą mogli przeprowadzić w domu.
Uczniowie ocenili wystawę jako interesującą, ciekawą, inspirującą do podejmowania nowych wyzwań, jako “pokarm dla szarych komórek”, miłą odskocznię od codziennych zajęć. Uczniowie chwalili sobie swobodę wyboru doświadczeń oraz tempo pracy.
Najmłodszym uczestnikom najbardziej spodobało się tworzenie filmu, zaś uczniom klas starszych złudzenia optyczne oraz wyładowania elektryczne wokół kuli plazmowej.
Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanym wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Edukacji i Nauki. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości, takich jak nasza, mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań.
Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu w naszej szkole:
– rodzicom, którzy poświęcili czas na rozładunek i montaż eksponatów na sali gimnastycznej, a następnie demontaż i ich załadunek;
– nauczycielom i pracownikom obsługi za czuwanie nad bezpieczeństwem i higieną pracy uczestników zajęć;
– paniom kucharkom i p. Izie Ciechańskiej za przygotowywanie posiłków dla edukatorów;
– Dyrekcji za wszelkie sprawy organizacyjne, w szerokim tego słowa znaczeniu, za ciepły i przyjazny klimat wśród uczestników.
Tekst: Dorota Pluta
Koordynatorem projektu i pomysłodawcą przedsięwzięcia była tym razem pani matematyk Dorota Pluta, a widząc jej energię i kolejne plany, nie mam wyjścia – zakasuję rękawy w poszukiwaniu środków na ich realizację… 🙂
Dyrektor