Emocje. Któż z nas ich nie przeżywa? Radość, miłość, poczucie bezpieczeństwa, smutek, złość, to tylko część odczuć, które towarzyszą nam na co dzień. Niektóre z nich są przelotne, inne pozostają z nami przez długi czas. Jakie są rodzaje emocji? Czy wszyscy ludzie odczuwają je w ten sam sposób? Jak definiujemy pozytywne – „przyjemne” i negatywne – „nieprzyjemne” emocje? I… jak mamy sobie z nimi radzić?
W niezwykłą podróż po wielobarwnym świecie emocji zabrali nas 30 października soliści zespołu „Mała Orkiestra Dni Naszych”. Panowie: Rafał Czapliński „Gapa-Łapa”, Bartosz Sawicki oraz Paweł Skolimowski „Supełek” gościli w murach naszej szkoły już nie po raz pierwszy. Tym razem zaprezentowali oni utwory ze swojej jedenastej płyty zatytułowanej „Emocje”. Ich mądre i niebanalne teksty piosenek: „Pan Smutek”, „Pokonać gniew”, „Mały zazdrośnik”, „Kłamczuszek”, „Jesień”, „Kochaj mnie”, nie tylko stały się dla uczniów instrukcją obsługi najważniejszych emocji, ale przede wszystkim pomogły im zrozumieć to, co przeżywają. Melodyjne kompozycje wprawiły w zachwyt młodszą jak i starszą publiczność, a hitem i zarazem receptą na codzienne trudności, okazał się wielokrotnie wyśpiewany refren: „Wyrzuć focha, świat cię kocha”.
Dziękujemy Artystom za moc fantastycznych wrażeń i nieocenioną dawkę wiedzy dotyczącej profilaktyki zdrowia psychicznego.
Tekst: Marta Kołodziejczyk
—————————-
W środowe południe 30 października uczniowie klas 4-8 wzięli udział w koncercie edukacyjno – profilaktycznym o emocjach. Utwory, które zaprezentowała „Mała Orkiestra Dni Naszych” przeniosły nas do świata wewnętrznego i skłoniły do refleksji nad swoimi uczuciami, przeżyciami. Wiemy, że możemy, a nawet powinniśmy żyć w zgodzie ze sobą, że pomoc drugiemu jest miarą naszego człowieczeństwa, że warto okazywać emocje, bo są one prawdziwe i opisują nasze nastroje i samopoczucie. To od nas zależy, czy cieszymy się z drobnych rzeczy, czy jednak coś bardzo nas smuci? Czy jesteśmy szczęśliwi, czy nie? I na koniec przesłanie: bądźmy empatyczni, wczuwajmy się w sytuację innych i nie wstydźmy się okazywania uczuć, emocji, prezentacji własnych poglądów i zadbajmy o TO, co nam i naszym bliskim, koleżankom, kolegom potrzebne dla dobrego zdrowia psychicznego. Może to być serdeczny uśmiech
Tekst: Mariola Świętochowska