Coraz bliżej święta, nadszedł więc czas, by rozpocząć przygotowania. Tradycja pieczenia i zdobienia pierniczków przekazywana jest w polskich domach z pokolenia na pokolenie, a w pieczeniu często bierze udział cała rodzina.
Piernik to przede wszystkim symbol bogactwa. Do dziś oznacza on dobrobyt i luksus oraz słodkie życie. Co jest tak wyjątkowego w tych wypiekach, że nie może zabraknąć ich w Święta? To wyjątkowy korzenny aromat, który wypełnił całą salę podczas pieczenia, a także charakterystyczny smak miodu i masła.
Dzisiaj tę tradycję i umiejętności przekazywały nam panie z Kół Gospodyń Wiejskich: AktiwJa z Żakówka i Liderki z Żakowa. Dzieciaki, niczym małe Elfiki, uwijały się przy produkcji i dekorowaniu pierniczków. Było dużo gwaru, śmiechu i dobrej zabawy. A ile nauki i praktyki! Nauka na pewno nie pójdzie w las!
Serdecznie dziękujemy wspaniałym gospodyniom z Żakowa i Żakówka za kultywowanie świątecznych tradycji kulinarnych, za przygotowanie ciekawych warsztatów, poświecenie nam czasu, a na koniec jeszcze za słodki poczęstunek! Atmosfera była bardzo serdeczna, a za te wszystkie wspaniałości odwdzięczyliśmy się piernikową piosenką
Dziękujemy również Ochotniczej Straży Pożarnej z Żakowa za przemiłą gościnność!
Uczniowie klas 1-3 Publicznej Szkoły Podstawowej im Zawiszy Czarnego w Żakowie wraz z Wychowawczyniami i Panią Dyrektor