Miejsca Pamięci Narodowej w Warszawie (cz. 2) 🇵🇱

Na naszym szlaku pamięci znalazło się wiele znanych i historycznych miejsc pamięci, pomników i zabytków:
– Pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu to jeden z symboli Warszawy. Został on stworzony przez duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena i odsłonięty w 1830 roku. Prawie trzymetrowy posąg z brązu przedstawia siedzącego Mikołaja Kopernika z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej dłoni.
– Bazylika Świętego Krzyżą – pierwotnie kościół, brał udział w niejednej burzy dziejowej i był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych w życiu stolicy i kraju. Monumentalna, barokowa świątynia góruje nad Krakowskim Przedmieściem dwiema wysokimi wieżami, ze stojącą przed wejściem rzeźbą Chrystusa, dźwigającego krzyż z uniesioną w niebo dłonią, z napisem „Sursum Corda” (w górę serca) Ten gest odczytywano jednoznacznie, gdyż Polska znajdowała się pod zaborami lub okupacją. Odbywały się tu uroczyste nabożeństwa, patriotyczne manifestacje i pogrzeby wybitnych Polaków – pisarzy, księży i działaczy politycznych – na ścianach znajdują się poświęcone im tablice. W przeszłości w tym miejscu modlili się arystokraci, królowie i prezydenci. W 1683 roku król Jan III Sobieski zawierzył w nim Bogu siebie i ojczyznę przed zwycięską wyprawą na Wiedeń, a 3 maja 1792 miały tu miejsce uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia pierwszej europejskiej Konstytucji. Od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół ten stał się świątynią o charakterze ogólnopolskim ze względu na odbywające się w nim uroczyste nabożeństwa i manifestacje patriotyczne, zarówno za czasów rosyjskiej, carskiej niewoli, jak i podczas pięćdziesięciolecia po II wojnie światowej. Był też oazą patriotyzmu i oparciem dla wielu prześladowanych w okresie powstań narodowych i tworzenia się ruchu solidarnościowego. Tu spoczywa serce wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i wielkiego pisarza Władysława Reymonta. W 1987 roku sam Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się w tym kościele i wówczas wyniósł go do rangi bazyliki.
– pomnik Adama Mickiewicza – jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki publicznej w Polsce, które nie tylko upamiętnia wielkiego twórcę, ale również wpisuje się w historię miasta oraz narodowej tożsamości. Inicjatorem wzniesienia pomnika Mickiewicza był Henryk Sienkiewicz.
– pomnik Bolesława Prusa – pisarz został przedstawiony jako starszy człowiek, trzymający laskę w założonych za plecami rękach, stoi w charakterystycznej, „zamyślonej” pozie. Pomnik ma symbolizować częste spacery pisarza ulicami miasta.
– Zamek Królewski – dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu. Muzeum wnętrz, ośrodek edukacji oraz miejsce uroczystości państwowych i międzynarodowych. Zburzony w 1944 roku. Zamek od podstaw został odbudowany w latach 1971-1984, głównie ze składek społecznych. Odtworzone wnętrza, nawiązujące do okresu ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta, przypominają ważne dla historii Polski wydarzenia i prezentują dzieła najwyższej klasy artystycznej. Miejsce uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
– Kolumna Zygmunta III Wazy – pomnik króla Zygmunta III Wazy znajdujący się na placu Zamkowym w Warszawie. Monument został wzniesiony w latach 1643–1644 z fundacji Władysława IV Wazy, który chciał w ten sposób uczcić pamięć swego ojca. Władca został przedstawiony w zbroi i płaszczu koronacyjnym wraz z koroną na głowie. W prawej dłoni widoczna jest szabla, a w lewej krzyż łaciński, który wsparty jest na cokole. Król ma przypięty na piersi order Złotego Runa, a swoją prawą nogę podpiera na hełmie ze strusimi piórami.
– Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób nieznanego żołnierza w Warszawie, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego, którego ideą jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925 roku w środkowych arkadach kolumnady pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego szczątki niezidentyfikowanego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z cmentarza Obrońców Lwowa. Pod koniec II wojny światowej grób uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku wysadzenia w powietrze. Już w 1946 został odbudowany i ponownie odsłonięty. Obecnie stanowi trójarkadowy fragment ocalałej kolumnady pałacu Saskiego. W latach 1990–1991 wystrój grobu częściowo zmieniono. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz państwa.
– Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku – monument znajdujący się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, upamiętniający 96 ofiar katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku z 2010 roku.
Po części edukacyjnej, nadszedł czas na rozrywkę…
Podziwialiśmy uliczne dekoracje świąteczne i piękny zabytkowy Hotel Bristol – z gościnną wizytą 🙂
Pierwotnie w miejscu hotelu (druga połowa XIX wieku) znajdował się pałac Tarnowskich, gdzie mieściły się instytucje publiczne. W 1895 nieruchomość została kupiona przez spółkę: Ignacy Paderewski, Stanisław Roszkowski i Edmund Zaremba. Gościł w nim również Józef Piłsudski. W 1939 w budynku mieścił się szpital. Podczas okupacji z hotelu mogli korzystać tylko Niemcy. Obiekt uległ nieznacznemu zniszczeniu podczas powstania warszawskiego. W niewielkim stopniu uszkodziły go także pożary podczas ofensywy styczniowej. Po wojnie został wyremontowany i wznowił działalność.. W 1965 roku budynek hotelu został wpisany do rejestru zabytków. W ciągu swojej wieloletniej historii hotel zasłynął ze znanych gości, bali i przyjęć organizowanych m.in. z takich okazji jak otrzymanie Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie. Z balkonu Bristolu śpiewał również Jan Kiepura. Obecnie jest pięciogwiazdkowym hotelem znanym w całej Europie. Gości artystów z całej Europy.
A na koniec kino….
Miś Paddington wraz ze swoją rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic. Przed nimi podróż życia, która poprowadzi ich od amazońskiej dżungli aż po górskie szczyty Peru!
Tekst: Edyta Prasuła